Ważni sąsiedzi

Jarosławiec


Ta z pozoru niewielka miejscowość w środkowej części Morza Bałtyckiego w sezonie jest w stanie przyjąć nawet kilkanaście tysięcy turystów. Z początku XVI w. była to wioska rybacka, której mieszkańcy trudnili się połowem ryb lub zbieractwem bursztynu. Dzisiaj Jarosławiec zamieszkuje na stałe ledwie 320 mieszkańców. Bursztynowego skarbu nadal jest dużo w tutejszych piaskach, co niewątpliwie jest dużą atrakcją poszukiwawczą dla dzieci i nie tylko. Miasteczko otoczone jest sosnowymi lasami Przylądka Jarosławskiego nieopodal Jezior Kopań i Wicko. Dumą Jarosławca są wyjątkowo malownicze wybrzeże z pięknymi klifami dochodzącymi miejscami do 45m wysokości, plaże częściowo pokryte wielkimi głazami oraz 33,3 metrowa latarnia morska. Jej światło widoczne jest w odległości prawie 30 km. Ale to nie jedyne atrakcje Jarosławca.

Co roku odbywa się tu Międzynarodowy Bieg Po Plaży, w którym ponad 700 biegaczy zmaga się z piętnastokilometrową trasą. Fanów sportu zainteresuje z pewnością także mini golf, paintball, park linowy, wędkarskie wyprawy czy całoroczny stok narciarski. Dla mniej aktywnych odwiedzających ciekawą propozycją jest Aquapark oraz Poligon Wojsk Obrony Przeciwlotniczej do strzelań rakietowych i artyleryjskich położony na wschód od Jarosławca. Na poligonie w okresie letnim odbywają się wiele imprez turystyczno-krajoznawczych.

 

Darłowo


Darłowo to wyjątkowo urokliwa miejscowość leżąca w dolinie dwóch rzek, Wieprzy i Grabowej na Pobrzeżu Koszalińskim w województwie zachodniopomorskim. Stałych mieszkańców jest tu tylko trochę ponad 8tyś. ale w sezonie potrafi ona przyjąć dwa razy więcej przyjezdnych. Obecnie prężnie się rozwija i wraz ze swoją nadmorską dzielnicą, Darłówkiem, gości turystów z kraju i z zagranicy. Najchętniej odwiedzana jest przez Niemców, ale przyjeżdżają też Duńczycy, Szwedzi, Norwegowie i coraz częściej Brytyjczycy.

Historia Darłowa sięga VIII-XIX wieku kiedy to osady i grodziska zamieszkujące wówczas ziemie darłowską połączyły się w gród Dirlov. W 1312r. na mocy prawa lubeckiego nadano miasteczku prawa miejskie. Jego mieszkańcy trudnili się rybołówstwem, tkactwem oraz żeglarstwem. Ponieważ miasteczko stanowiło ważny port handlowy wielu władców roszczyło sobie do niego prawa na przestrzeni wieków. Od otrzymania praw miejskich Darłów należał do Piastów, Księstwa Pomorskiego, a potem przez jakiś czas był pod panowaniem pruskim. Ciekawostką jest, że podczas II Wojny Światowej kilkukrotnie przyjeżdżał tu Adolf Hitler by testować największą w historii świata armatę “Gustav” (zwaną też “Dorą”). Gigantyczne, stalowe monstrum było armatą kolejową potrzebującą aż czterech torów, by doprowadzić je do gotowości bojowej. Dwa dla armaty i dwa dla specjalnych dźwigów koniecznych do jej montażu. Montaż i rozkładanie trwało każde około 6 tygodni. Po zakończeniu wojny, Królewskie Miasto Darłów zostało włączone do Polski a ludność niemiecką wysiedlono.

Obecnie to nadmorski kurort z pięknymi plażami w dzielnicy Darłówko oraz wysyconym jodem mikroklimatem. Latem dla znudzonych plażowaniem turystów, odbywa się tu wiele imprez kulturalnych i sportowych, z portu organizowane są rejsy historycznym statkiem oraz połowy dorsza. Największymi atrakcjami Darłowa są niewątpliwie Zamek Książąt Pomorskich oraz Latarnia Morska (Darłówek). Darłowo tętni życiem i wakacyjnym gwarem, ale dla tych, co szukają letniego relaksu będzie z pewnością atrakcyjną alternatywą na jednodniową wycieczkę z jednej z cichych i spokojnych okolicznych miejscowości.

Darłówko z lotu ptaka

Film promocyjny