Szlaki turystyczne

MIEDZYNARODOWY NADMORSKI SZLAK ROWEROWY R10 (EV-10)

W okolicach Wicia, przez miasta Darłowo i Jarosławiec prowadzi międzynarodowy szlak rowerowy wokół Bałtyku R-10, zwany również Nadmorskim Szlakiem Hanzeatyckim. Nazwa pochodzi od Ligi Hanzeatyckiej, zwanej również Hanzą. Był to związek miast handlowych z czasów późnego średniowiecza i renesansu. Z Polskich miast do Hanzy należało m.in. Darłowo. Szlak przechodzi przez miasta, leżące wokół Bałtyku. Nie należą do niego tylko miasta, które należały w przeszłości do Ligi Hanzeatyckiej. Jednym z takich miast są m.in. Helsinki. Szlak R-10 należy do sieci europejskiej sieci szlaków rowerowych – EuroVelo. Przyporządkowany jest on do EV-10.

KOSZALIŃSKI SZLAK NADMORSKI (CZERWONY)

Jest częścią międzynarodowego szlaku pieszego o oznakowaniu E-9 biegnącego od Portugalii (Przylądek Świętego Wincentego) przez Hiszpanię i dalej Francję, Anglię, Belgię, Holandię, Niemcy, Polskę aż do Estonii. Razem 4500km, z czego 706,1 przebiega przez Polskę. Szlak prowadzi wzdłuż nadmorskich kąpielisk od Dźwirzyna do Wicia (102 km). Przez gminę Darłowo przebiega jego 30 km odcinek od Dąbkowic przez Dąbki, Bobolin, Żukowo Morskie, Darłówko do Wicia. Szlak ma również polską nazwę Szlaku Nadmorskiego im. Czesława Piskorskiego - oznaczenie kodowe ZP-107-C oraz ZP-5-C.

SZLAK WIATRAKÓW (ZIELONY)

Szlak nie jest ujęty w spisie szlaków PTTK, jednak został on opisany i oznaczony jako szlak pieszy P-8 o długości 13,2 km. Przebiega przez Darłowo-Cisowo-Kopań i Wicie.

Szlak zaczyna się na Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. Tam też, w Informacji Turystycznej można uzyskać mapę i informację dodatkowe o szlaku. Oznakowanie na szlaku oceniane jest jako niewystarczające, więc mapa z pewnością się przyda.

Ogólnie szlak uznawany jest jako łatwy do pokonania oraz dostępny dla pieszych, rowerzystów i nordic-walking. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.szlaki-zachodniopomorskie.pl

SZLAK ZABYTKÓW ŚREDNIOWIECZA (czarny) długość 104 km.

Polecany szczególnie dla rowerzystów i turystów zmotoryzowanych. Przebiega przez: Darłowo, Dąbki, Dobiesław, Jeżyce, Słowino, Boleszewo, Krupy, Stary Jarosław, Kowalewice, Barzowice, Cisowo, Dąbki. Na trasie: Zamek Książąt Pomorskich, średniowieczne kościoły, grodziska i zabytki budownictwa wiejskiego.