Jezioro Kopań

Położenie

Jezioro Kopań leży w województwie zachodniopomorskim, leżącym pomiędzy oddalonym o 8 km Jarosławcem i Darłowem. Jest to płytkie jezioro przybrzeżne oddzielone od wód Morza Bałtyckiego wąskim paskiem lądu. Jezioro jest długie na 5 km, a szerokie na 2,2 km. Średnia głębokość jeziora wynosi 1,9 m a w najgłębszym miejscu sięga 3,9 m.

Idealne miejsce dla sportowców

Ze względu na połączenie z Morzem Bałtyckim tylko cienką mierzeją, panują tam warunki pogodowe praktycznie te same co na morzu. Przyciąga to licznych amatorów sportów wodnych. W sezonie pływają tu też żaglówki, kajaki i łódki. Można tu spotkać również wielu windsurferów, którym nieustająca tu fala i silny wiatr bardzo odpowiadają do uprawiania tego sportu. Nawet ostatnio widać coraz więcej kolorowych latawców kitesurferów.

Fauna

Oprócz doskonałej bazy dla wodnego szaleństwa jezioro Kopań to również bogaty w ryby akwen wodny. Jaź, Karaś, Leszcz, Lin, Miętus, Okoń, Płoć, Pstrąg, Sandacz, Szczupak, Ukleja, Węgorz są tu na porządku dziennym a co za tym idzie rzesza spragnionych łowieckich wrażeń wędkarzy. Dzięki bardzo dobremu zarządzaniu i regularnemu zarybianiu przez Gospodarstwo Rybackie "Mielno", jest to świetne miejsce na wczasy z wędką. Opłaty za połów są bardzo dostępne i można je sprawdzić na www.zpw.pl . Jezioro Kopań to jednak nie tylko raj dla miłośników ryb. Jego teren zamieszkuje wiele gatunków ptaków. Zauważyli to i docenili badacze z Uniwersytetu Gdańskiego, którzy od 1982 r. prowadzą tu badania.