Atrakcje Turystyczne

Nasze atrakcje turystyczne

Miejscowość Wicie, także jej okolice, mogą pochwalić się wieloma, różnorodnymi atrakcjami dla turystów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

COROCZNY WAKACYJNY FESTYN WICIE - LIPIEC

Wspaniała zabawa w formie festynu ze stoiskami lokalnych wypieków i dań z grilla. Będzie można spróbować lokalnych specjałów kuchni wiciowskich gospodyń w tym mięsiwa, pierogi, ciasta, chleby i różne inne przysmaki. Jest zespół muzyczny i są zorganizowane zabawy dla najmłodszych. Dobra zabawa - gwarantowana.

WIATRAKI

Pierwsze wiatraki powstały tu w 1999r. Obecnie elektrownię tworzą dwie farmy wiatrowe, łącznie czternaście wiatraków. Pierwsze powstały mniejsze turbiny a za nimi dziewięć nowych w 2001 roku. Nowe i większe turbiny mają 118 m wysokości i mocy 2MW każdy. Elektrownia zaliczana jest do największych w Europie. Jest to niewątpliwie nietypowy widok w polskim krajobrazie, ale dla lokalnej społeczności stanowi ogniwo niezgody z władzami.

ROZSUWANY MOST W DARŁOWIE

Most łączy ze sobą dwie części Darłówka - Darłówko zachodnie i wschodnie. Jest dostępny tylko dla pieszych i podnoszony co jakiś czas by przepuścić przepływające kutry rybackie. Wzniesiono go w 1988r. Przez miejscowych nazywany jest “UFO” ze względu na kształt wieży kontrolnej. Trzeba zobaczyć by się przekonać czy rzeczywiście ma on coś wspólnego z niezidentyfikowanymi obiektami latającymi.

WZGÓRZE “BARZOWICKA GÓRA”

Równina sławieńska ma rzeźbę terenu raczej płaską. Jej lodowcowe i polodowcowe pochodzenie pozostawiło jednak trochę wzgórz w jej północnej części. Tu właśnie wznosi się na wysokość 72 m n.p.m. Góra Barzowicka. Wzgórze jest doskonałym miejscem widokowym na Morze Bałtyckie, Jezioro Kopań oraz pobliskie wsie.

FESTIWAL REGGAENWALDE

W Darłowie od lat działa zespół “Świadomość” i to oni wraz z Robertem Gorgolem doprowadzili do stworzenia cyklicznej imprezy jaką jest FESTIWAL REGGAENWALDE. Odbywa się co roku w lipcu w Darłówku Zachodnim i przyciąga nie tylko młodzież i nie tylko zagorzałych fanów muzyki reggae. Jest kolejnym, wakacyjnym pretekstem do dobrej zabawy.

ZLOT HISTORYCZNYCH POJAZDÓW WOJSKOWYCH - DARŁÓWKO - LIPIEC

Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych tradycyjnie jest organizowany w pierwszym tygodniu lipca na “patelni” darłowskiej przy ul. Słowiańskiej. Przez kilka dni ta część Darłowa wygląda jak istny poligon wojskowy. Można tu wtedy spotkać pasjonatów historycznych pojazdów wojskowych z całego świata. Jedną z atrakcji jest możliwość odbycia przejażdżki pojazdami wojskowymi. Młodsi zwiedzający mogą usiąść tylko za kierownicą i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Odbywa się tu także kiermasz, gdzie można zaopatrzyć się w kompletne umundurowanie, jak i nabyć broń kolekcjonerską oraz inne pamiątki wojskowe pamiątki.

DOMEK NA KLIFIE W JAROSŁAWCU

Bardzo urokliwy prywatny domek w Jarosławcu, który chętnie jest mijany przez turystów spacerujących w okolicy. Niby nic, a po prostu cieszy oko barwnością i oryginalnością kształtu.

POMNIK “XAVER” DARŁOWO

Gwiazdoblok o masie 5 ton, który morze wyrzuciło na falochron wschodni w porcie Darłowo w czasie tzw. sztormu Ksawery 6 grudnia 2013 r. Obecnie stanowi swego rodzaju symbol siły żywiołu jakim jest morze. Podczas tego sztormu, fale przemieściły 19 takich gwiazdobloków. Reszta leży na dnie morza.

ZAMEK W DARŁOWIE

Z zamkiem wiąże się bardzo ciekawa historia. Darłowo nazywane jest Królewskim Miastem ze względu na związek z królem Szwecji, Danii i Norwegii – Erykiem Pomorskim, który w przyszedł na świat w darłowskim zamku i w Darłowie zakończył swoje życie. Eryk Pomorski zapisał się na kartach historii poprzez swoje dążenia do zjednoczenia krajów nadbałtyckich. Urodził się na zamku w Darłowie, gdzie dziś znajduje się muzeum. Eryk Pomorski pochodził z dynastii książąt Pomorza Zachodniego używających na swych pieczęciach gryfa i z tego znaku wywodzi się nazwa dynastii. Gryfici byli rodzimego pochodzenia, czyli słowiańskiego.

Młody Książę przyszedł na świat w 1382 r. w czasach gdy pochodzenie wyznaczało tok życia przez sam fakt koligacji rodzinnych. Na chrzcie dostał imię Bogusław, jednak imię to zostało zmienione na bardziej skandynawskie, gdy miał 7 lat i został władcą Danii i Norwegii. Odtąd miał na imię Eryk. Mimo, że jego rodzice nie byli parą królewską, Eryk był spokrewniony ze szwedzka, duńską i norweska rodziną królewska ze strony matki - Marii, córki księcia Maklemburskiego. Eryk został władcą Danii, Norwegii i Szwecji dzięki swojej ciotce - Małgorzacie I.

Małgorzata I była córką króla Danii - Waldemara IV i żoną króla Norwegii. Miała syna, Olafa II, któremu dziadek przekazał duński tron po swojej śmierci. Chłopiec miał wtedy 6 lat i nie mógł osobiście sprawować władzy. Do ukończenia przez niego pełnoletności regentką miała być jego matka, Małgorzata. Chłopiec nigdy nie przejął tronu, gdyż zmarł w wieku 17 lat. Zmarł też jego ojciec, król Norwegii. Poprzez te dwa wydarzenia, Małgorzata objęła panowanie również nad Norwegią i umocniła znacznie swoją pozycję.

Szwecja, można powiedzieć, że przyszła "sama" do Małgorzaty. Jej silna pozycja była nadzieją dla Szwedów na uwolnienie się od znienawidzonego przez nich władcy, więc arystokraci szwedzcy poprosili Małgorzatę o pomoc. W zamian za wsparcie powstania i pozbycie się Alberta Maklemburskiego, obiecali jej tytuł regentki. Małgorzata przystała na propozycję i po obaleniu Alberta stała się władcą całej Skandynawii.

Problemem niestety okazał się brak męskiego potomka. Starzejąca się Małgorzata postanowiła adoptować swojego siostrzeńca - Eryka i zjednoczyć trzy kraje pod panowaniem jednego władcy. Tak też się stało. W 1389 r. Eryk został koronowany na króla Danii oraz na króla Norwegii i Szwecji w 1397 r. Długoletnie wysiłki Małgorzaty zostały przypieczętowane podpisaniem rok później formalnej uni na zamku w szwedzkim Kalmarze tzw. Unii Kalmarskiej. Małgorzata zmarła w 1412 roku i od tego czasu Eryk sprawował władzę przez kolejne trzydzieści lat.

Pomimo ogromnych starań Małgorzaty, by przygotować Eryka na dobrego władcę, on okazał się uparty i porywczy. Był budowniczym wizjonerem, ale nie liczył się ze zdaniem poddanych i nie umiał łagodzić sporów. Nie był władcą ani mądrym ani dyplomatycznym. Jego krnąbrny charakter doprowadził do wielu sporów i na końcu do obalenia jego rządów.

Za swojego panowania młody Eryk zdecydowanie faworyzował Danię, skupiając się na rozbudowie Kopenhagi, co nie podobało się innym członkom Unii. Jedynie Szwecja pozostawała poza zainteresowaniem króla, za co Szwedzi do dziś wspominają go niekorzystnie.

Jego wizję zjednoczonego Bałtyku w oparciu o Pomorze nazwano później wizją “DOMINIUM MARIS BALTICI”. Chciał połączyć Unię Kalmarską i Unię Polsko Litewską pod berłem Bogusława IX i Jadwigi, co oznaczałoby jedność znacznej części ówczesnej Europy. Było to coś, co pół wieku później zrealizowało się, w rozszerzonej formie, jako dzisiejsza Unia Europejska. Długoletnie wojny doprowadziły jednak do klęski Eryka Pomorskiego i utraty korony. Mając 67 lat, w 1449 roku Eryk powrócił na ojcowiznę przywożąc ze sobą pozostałości królewskich skarbów, w tym insygnia królewskie koronę, jabłko i berło. Po powrocie rozpoczął rozbudowę zamku w Darłowie, ufundował kościół św. Gertrudy jako pamiątkę swojej pielgrzymki do Ziemi Świętej i łagodził lokalne spory.

Zmarł w Darłowie 4 kwietnia 1459 roku, gdzie w kamiennym sarkofagu spoczywa do dzisiaj.